Horse racing systems, racing ratings, horse racing software, horse racing staking plans and greyhound systems

Home

Whole Box & Dice

Daily Ratings

The Grail

Speed Ratings

Par Times

Free Articles Library

Track Information

Racing Statistics

Free Staking Plans

Selfrate Software

Past Champs (A - L)

Past Champs (M - Z)

Feature Race Winners

Sport On This Day

Free Systems

Your Feedback

Speedrate 2016 software

Contact Us

Terms Of Use

Copyright Notice

Australia Day Cup Horse Race Winners

Won by
Jockey
Carried
2nd place
3rd place
Time
2015
Danas Best T Berry
54.0
Permit Oriental Lady
2.30.56
2014
Travolta N. Rawiller
59.0
Big Memory Brigantin
2:30.25
2013
Shadows In The Sun P. Robl
54.0
Travolta Reuben Percival
2:27.87
2012
Wazn G. Schofield
54.0
Yulalona Legsman
2:29.92
2011
Lang T. Lovelock-Wiggins (a)
53.0
Tide Bid Spotter
2:27.77
2010
Fairygem C. Brown
53.0
Rainbow Styling Come on Cugat
2:27.58
2009
Zavite N. Rawiller
56.0
Come On Cugat Macknuckle
2:32.65
2008
El Meroo L. Cassidy
54.0
Philosophe Party Crasher
2:02.13
2007
Prince Arthur D. Beadman
55.0
Taken At The Flood Grandiloquent
2:30.84
2006
Respect J. Innes
53.0
Danebar Break the Barrier
2:31.01
2005
Havanna Wind J. Cassidy
56.5
Lorne Valley Men at Work
2:31.42
2004
Terrific Taurus L. Cassidy
53.0
Restless Raw Instinct
2:31.66
2003
Stoway D. Beasley
60.0
Majestically Terrific Taurus
2:29.75
2002
Power of Pegasus J. Bowman
57.0
Zareyev Lanolin
2:31.16
2001
Better Still B. York
52.5
Inspect Lanolin
2:33.18
2000
Prophet's Kiss D. Beasley
54.0
Striding Edge Apache King
2:31.44
1999
Red Ivory L. Beasley
52.0
She's Neat Triple Crown
2:30.02
1998
Angellen G. Boss
52.0
Praise Indeed Nassirich
2:31.62
1997
Mac's Victory L. Beasley
52.5
Ronzino Linesman
2:41.22
1996
All Angels L. Cassidy
52.0
Cross Swords Staying Alive
2:30.40
1995
The Fledgling D. Beadman
54.0
Tiggy Touchwood Kei Konei
2:31.37
1994
Stage Shy L. Cassidy
51.5
Surrender Now Dangambin
2:31.60
1993
Kalamarco R.S. Dye
51.5
Sungent Il Sorbo
2:31.70
1992
Moville Peter J. Cassidy
56.0
Garfunkel Outgun
2:33.40
1991
Prizaan L. Dittman
51.5
Oakwood Copatonic
2:32.30
1990
Anybody Home L. Dittman
52.0
Sir Dalthai Record Dash
2:31.80
1989
Exceptional Angel D. Beadman
50.0
Tierra Rist Nickson
2:29.90
1988
Sollevare K. Moses
50.5
Western Ace Swanky Sea
2:33.10
1987
Limitless M. Johnston
55.0
Silver Award Palmyra Bay
2:29.70
1986
Magic Shower P. Cook
51.0
Ken's Fortune Never Over
2:31.30
1985
Hermod L. Dittman
55.0
Exparte Tulsa Knight
2:37.80
1984
Spring Moss P. Losh
55.5
Brahminy Vickey Av
2:40.10
1983
Favoloso R. Selkrig
50.0
Brass Bell Red Era
2:30.20
1982
Bianco Lady N. Voigt
55.5
Bourbon Boy Berani
2:32.40
1981
Peninsula R. Selkrig
53.5
King's Ideal Favoloso
2:31.80
1980
He'll Do K. Langby
56.5
Favoloso Better Bye
2:33.40
1979
Zamazaan Lass L. Masters
54.5
Favoloso Full Back
2:33.50
1978
On Your Mark R. Quinton
49.0
Boogie Woogie Bombshell
2:40.90
1977
Lazy Pat N. Campton
55.0
Maddox Lane Roman Emperor
2:30.60
1976
Khalefox M. Johnston
47.5
Crusader King Lazy Pat
2:30.40
1975
Hotray N. Voigt
48.5
Just Lester Onricur
2:30.50
1974
Oncidon N. Voigt
58.5
French Cavalier Bold Error
2:33.40
1973
Odyssey R. Selkrig
50.5
Lady Venn Rank And File
2:32.80
1972
Te Amo B. Wood
7 12
Paris Girl Raad
2:41.60
1971
Devil's Island D. McClune
7 9
Big Tree Redlands
2:39.30
1970
Sandy's Hope S. Spinks
9 3
Great Exploits Tulstar
2:33.60
1969
Court Prince G. Moore
7 13
Del Charro Silent Review
2:30.80